Alan Adınızı Medya İnternet'e transfer edin!

Alan adınızı uygun fiyatlarla bize transfer edin, tüm hizmetlerinizi tek panelden yönetin!

Alan adınızı şimdi transfer edin!

Kampanyalı web hosting paketlerinde alan adı kaydı ve transferi ücretsiz!

Alan Adı Transferi Nedir?

Alan adı transferi nedir? Transfer süreci, işlemleri ve koşulları nelerdir?

Alan adı transferi, bir alan adının kayıtlı olduğu alan adı kayıt operatöründen, bir başka alan adı kayıt operatörüne taşınması ve alan adının süresinin bir yıl uzatılması işlemidir.

Alan adınızı Medya İnternet Telekom'a transfer etmek için aşağıdaki işlem ve şartların gerçekleşmesi gerekmektedir:

  • Transfer edilecek alan adının kayıt yenileme işleminden itibaren 60 gün geçmesi gerekir. Örneğin medyainternet.net alan adının yenileme tarihi 01.01.2017 olsun. Bu tarihte alan adınızı bir yıl süreyle yenilediniz ve alan adı 01.01.2018'e kadar uzatıldı. Bu alan adını 60 günlük süre dolmadan başka bir kayıt operatörüne transfer edemezsiniz. (ICANN kuralları gereği...)
  • Yine transfer etmek istediğiniz alan adının süresinin bitimine de en az 30 gün kalmış olmalıdır. Normal ICANN açıklamalarında bu süre de 60 gündür. Ancak çoğu transfer işlemi, alan adının bitimine 30 gün kalana kadar gerçekleşmektedir.
  • Transfer edilecek alan adının Transfer Kilidi PASİF olmalıdır. Bu işlemi, mevcut kayıt operatörünüzün size sağladığı alan adı yönetim panelinden yapabilir veya trasfer kilidinin kaldırılması için alan adınızın kayıtlı olduğu operatörden yardım isteyebilirsiniz.
  • Her alan adının bir transfer kodu vardır. Alan adı transferinin gerçekleşmesi için mevcut kayıt operatöründen bu Transfer Kodun (Authorization Code veya EPP Code olarak da isimlendirilir) alınması gerekir. Bu işlemi bazı operatörler alan adı yönetim panelinden direkt sağlamakta, bazı operatörler de başvuru ile bu kodu kullanıcıya göndermektedir.
  • Alan adı transferi için yukarıdaki şartları taşıyan alan adınızı Medya İnternet Telekom'a trasfer edebilirsiniz. Ödemenin alınması ile birlikte transfer süreci başlayacak ve 5-15 gün içerisinde transfer işlemi tamamlanacaktır.
  • Alan adının Nameserver adreslerinin değiştirilmesi gerekiyorsa, bu işlemin transfer başvurusundan önce yapılması gerekmektedir. Alan adı transfer süresince ICANN kuralları gereği nameserver değişiklikleri yapılamamaktadır.
  • Alan adı transfer sürecinin başlamasıyla birlikte eski kayıt sahibi ile yeni kayıt sahibine ait eposta adreslerine ONAY LİNKLERİ'ni içeren eposta mesajları gönderilmektedir. Çoğu zaman İngilizce olarak gönderilen bu epostalar hakkında yardım almak için 0422 606 0 616 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
  • Alan adı transferinin tamamlanmasıyla birlikte alan adınızın süresi, son yenileme tarihinden itibaren 1 yıl süreyle uzatılmaktadır.