3860

Haber Ekleme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kategori: Nasıl Yapılır? | Editör: Faruk Er

Haber Sistemi Kulga'da web sitenize yeni bir haber ekleme işlemlerinin nasıl yapıldığını adım adım izleyerek öğrenin. Birkaç farklılıkla birlikte aynı işlemler Dernek ve Belediye Sitesi Kulga yazılımlarımızda da geçerlidir.

Video ile İlgili İpuçları:

  • Başlıklarda tamamen BÜYÜK harf kullanmayın. 70 karakterden uzun başlıkları Google indexlemede göstermez ve değerlendirmez. Bu nedenle uzun başlıklar kullanmaktan kaçının. Başlıklarda çift tırnak kesinlikle kullanmayın.
  • SEF Url, içeriğinizin adres çubuğundaki url adresidir. (Ör: https://siteadi.com/ogrencilerden-buyuk-basari/123/) SEF Url'i sistemimiz, başlığı yazarken otomatil atamaktadır. SEF Url, bir kere kaydedildikten sonra değiştirilmemelidir.
  • İçeriğinizde güncelleme yaptıysanız takvim simgesine tıklayarak güncelleme tarihini belirtmeniz gerekir. İlk içerik girişinde yayın tarih ve saatiyle aynı seçilmesinde yarar vardır.
  • Spot metin, içeriğinizi özetleyen bir ya da iki cümlelik metindir. 180 karakteri geçmemesi gerekmektedir. Spot metin içeriğinizin konusu (description) olduğundan boş bırakılmamalıdır. Spot metinde de tamamen BÜYÜK harften kaçınmalı ve çift tırnak kullanılmamalıdır.
  • Haber detay metni alanına bir word belgesinde ya da bir internet sayfasında yer alan metni kopyalayıp yapıştırırken CTRL+SHIFT+V tuş kombinasyonu ile yapıştırın. Böylece kopyalama esnasında word ya da internet sayfasındaki gereksiz style kodları kopyalanmadan, sadece metin eklenmiş olacaktır.
  • Etiketler bir, iki veya üç kelimenin oluşturduğu anahtar kelimelerdir. (keywords) Etiketlerde kesinlikle hiçbir karakter büyük olmamalıdır. (?&/=;) gibi özel karakterler kesinlikle kullanılmamalıdır. (Ör: haber sitesi, haberler, son dakika haberileri, türkiye)
  • Haber manşet görseli isteğe bağlıdır ve görselin üzerine Photoshop ile özel manşet başlıkları hazırladığınız görseller bu alana yüklenmelidir. Manşet görseli yükleyeceğiniz içeriklerde 'Manşette Başlığı Kaldır' seçeneğini işaretleyin. Aksi durumda başlık görsele eklediğiniz başlık ile sistemin eklediği başlıklar üst üste bineceği için görünüm bozulacaktır. (Ölçü: 730x411 px)
  • Haber detay sayfasına tıklandığında görünen haber görselidir. Haber detay görselinde kesinlikle başlık kullanılmamalı, eğer kullanılacaksa görselin üst alanları tercih edilmelidir. (Ölçü: 730x411 px)

PAYLAŞ!