3530

Google Drive Yedekleme nasıl yapılır?

Kategori: Nasıl Yapılır? | Editör: Faruk Er

Google Drive Yedekleme Hakkında

miPanel, kullanıcılarına sitelerine ait içerik görsel yedekleri ile veritabanı yedeklerini kendi Google Drive hesaplarına otomatik yükleme imkanı verir. Böylece miBack günlük yedekleme sistemimizin yanında kullanıcılarımıza da ayrıca yedeklerini kendi hesaplarında tutma olanağı sunulur.

miPanel Google Drive Yedekleme hizmetinden yararlanmak için, bir Gmail hesabınız ve bu hesabınıza bağlı aktif bir Google Drive hesabınızın olması gerekir.

Yetkilendirme İşlemleri

Yedekleme işleminin otomatik olarak başlayabilmesi için aşağıdaki adımların uygulanması gerekir:

  • Öncelikle Google Drive hesabınızı açarak Yedeklerim isimli bir klasör oluşturun.
  • Oluşturduğunuz Drive klasörüne tıkladığınızda o klasörün içeriği açılacaktır ve tarayıcı adres satırında "https://drive.google.com/drive/folders/abc123" örneğindeki gibi bir adres yer alacaktır. Bu adresteki folder/ ifadesinden sonraki kodlar, (örnekteki kalın yazı ile belirtilen kısım) oluşturduğunuz Yedeklerim klasörüne ait ID numarasıdır. Bu ID numarasını kopyalayarak Site Ayarları sayfasında yer alan "Google Drive Klasör ID Numarası" alanına yapıştırın.
  • Bu işlemden sonra tekrar bu sayfaya gelin ve Yetkilendirme İşlemi butonuna tıklayın.
  • Açılacak sayfada yer alan Yetkilendirmeyi Onayla butonuna tıklayın. Ayrı bir pencerede Google Account sayfası açılacak ve sizden bir hesap seçerek oturum açmanız istenecektir.
  • Gmail hesabınızı seçerek oturumu açtıktan sonra miPanel Yedekleme uygulamasına gerekli izinleri İzin Ver linkine tıklayarak verin. İzin (miPanel Yedekleme uygulaması ile sitenizin verilerinin Drive hesabınızdaki klasöre kopyalanması dışında başka hiçbir işlem yapılmamaktadır.)
  • İzin işlemlerinin tamamlanmasının ardından aynı Google Oturum Aç penceresinde "Lütfen bu kodu kopyalayın, uygulamanıza geçin ve kodu oraya yapıştırın:" uyarısının altında yer alan yetki kodunu, yine Site Ayarları sayfasına gelerek "Google Drive Yetki Kodu" alanına yapıştırın ve değişiklikleri kaydedin. bu işlemi yaptıktan Google Oturum penceresini kapatabilirsiniz.

Tüm bu işlemlerin tamamlanması ile birlikte web sitenize ait içerik görsel yedekleri ile veritabanı yedekleri, haftalık periyodda Google Drive hesabınıza düzenli olarak aktarılacaktır.

PAYLAŞ!